А ви ніколи не думали, що події святкування вашого дня народження можна живописати? СуХаРі так і зробили і тепер насолоджуються візуалізованими спогадами. А допомогла зробити їх скрайберка Юлія Кнюпа, тому ми вирішили дізнатися в неї детальніше про візуальні конспекти, що стануть в нагоді не тільки іменинникам.

Юлія Кнюпа – скрайберка освітніх заходів, тренерка з візуального мислення. Співавторка посібника з візуалізації для освітян. Фасилітаторка у тренерській групі «Інша освіта», лайф-коуч.

 

Створення скрайбів, тобто виготовлення візуальних конспектів освітніх заходів, доволі нова сфера для України.

Як це відбувається?

Скрайбер протягом усієї події замальовує на ватмані основні ідеї та факти, що озвучуються. Це творчо оформлені найважливіші тези, своєрідний літопис заходу. Він створюється перш за все для аудиторії, яка в кінці отримує додатковий освітній продукт. З ним легко згадати важливу інформацію через деякий час та побачити, що було цікавого під час події.

Це Юлія робить візуальний конспект на дні народження порталу СуХаРі

Юля каже, що не потрібно мати хист до малювання, щоб займатися скрайбінгом. Хоча аналізувати та структурувати інформацію все ж таки треба вміти.

«Найскладніше в створенні цього продукту не малювання, як багато хто думає, а саме робота з інформацією. Адже все відбувається в режимі реального часу, і я майже ніколи не знаю, про що сьогодні буде говорити спікер», — говорить Юлія.

Де використовується?

Скрайбінг утворився на межі освіти, івент-індустрії та медіамистецтва, зазначає Юлія. Хтось використовує його в навчанні – самоосвіті, працює з дітьми чи колегами по роботі. Інші — щоб проводити наради продуктивніше. Існують приклади створення власних творчих продуктів – відео чи плакатів. Зараз все найбільше скрайбінг використовують в бізнес-плануванні, маркетингу, менеджменті та продажах. Наприклад, для зрозумілих інструкцій персоналу та презентацій, бо замальовка в процесі допомагає втримувати увагу аудиторії.

«Візуальні наради та стратегічні сесії, презентації «на серветці» для потенційних клієнтів – це нова прекрасна реальність, до якої долучаються прогресивні організації», — зазначає скрайберка. «Загалом же я бачу величезний простір для дій у цій сфері – створення онлайн-курсів, впровадження цього напряму в освіті, поширення в компаніях».

Як навчитися?

Системного навчання скрайбінгу в України немає. Лише одно-дводенні події та англомовні сайти. Тому і спеціалістів зі створення візуальних конспектів не так багато. Але й попит, за словами Юлії, теж невисокий порівняно з іншими країнами.

«Я знаю в Україні декількох колег. Поки що нашими зусиллями ми покриваємо майже всі запити на візуалізацію заходів в Україні, однак зацікавленість у скрайбінгу зростає. У Штатах і Канаді, приміром, уже років 12 на кожній великій конференції працює graphic recorder або скрайбер. До нас ця хвиля тільки докотилася».

Якщо ви хочете освоїти візуальні нотатки для себе, Юлія рекомендує надихатися публікаціями в Pinterest та Instagram за тегами «sketchnote», «visual note», «visual thinking». Також є англомовний канал на ютьюбі «verbal to visual» про візуальні нотатки.


Якщо ж хочете стати професійним скрайбером і працювати на конференціях чи інших подіях, знадобиться вкласти більше зусиль і часу. Юлія рекомендує в такому разі знайти куратора чи ментора та більше практикуватися.

«Я розробила експрес-формат, що триває близько 3-4 годин. За цей час ми з учасниками встигаємо познайомитися з алгоритмом створення візуальних нотаток, всіма основними елементами і як їх робити, розбираємо термінологію в цій сфері, аналізуємо інструменти. Також практикуємося в донесенні своїх ідей, робимо вправи на підвищення творчої впевненості та розробляємо плани застосування навичок візуалізації кожен для себе».

 

Фото з СуХаРівським скрайбінгом 

Авторки: Людмила Нікітіна, Анна Сергієнко

А ти був на курсі з візуалізації? А може на якомусь іншому? Залишай про нього відгук на СуХаРях. З твоїх фідбеків буде формуватися рейтинг курсу, що допоможе іншим обирати якісне навчання.

 

Радимо почитати:

Формула конспекта мечты

Внепланетное знание: преподаватели необычных направлений

Полная картина курсов по графическому дизайну (UPDATE)

1