Після першого чемпіонату серед випускників ІТ-курсів минув місяць. Розповідаємо, кого взяли на роботу і де потенціал наступних змагань.


Екскурс в історію: перевірка на профпридатність Hard Skills Exam у Харкові

У грудні команда СуХаРів організувала першу відкриту перевірку знань випускників за тестами від трьох харківських компаній. Свої стандарти до Juniour`ів надали генеральний партнер NIX Solutions, а також Raccoon Gang та Design and Test Lab. Майже 80 людей, які вчилися на курсах або самостійно вчать мануальне  тестування відповіли на питання з теорії, практики та англійської мови. Тільки третина людей отримала більше ніж 51% правильних відповідей. Потім на фолоуап-сесії представники компаній та організатори розповіли ІТ-школам про конкретні теми, де варто посилити підготовку. Стати партнерами події та покликати своїх студентів погодилися лише шість з 9-ти існуючих ІТ-курсів на той момент. Про інші результати  читайте в статті.


За інформацією сайту пошуку роботи Djinni, у 2018 році конкурс на вакансію тестувальника без досвіду роботи сягав 14 людей на одне місце. Для порівняння, на Frontend розробників без досвіду конкурс — 13 заявок на одну вакансію, а на PHP – 4,3.

 

Люди вимагають питання

Команда організаторів як і планувала, не відкрила питання тесту після події. Було щонайменше п’ять наполегливих прохань від учасників та учасниць, але наша позиція – незмінна: умови партнерства з компаніями були саме про подальше нерозголошення тестів, у першу чергу через те, будь-які тести з правильними відповідями мають загрозу стати завченими, без поглибленого вивчення теми. А зубрьожка не стимулює підвищення якості підготовки кадрів.

Тобто організаторам «Hard Skills Exam: QA» не шкода показати завдання та правильні відповіді. Але обіцянка є обіцянка.

 

Хто знайшов роботу

У день події після аналізу результатів орг.команда та партнери визначили, що прохідним балом стане 51% правильних відповідей. Не кривимо душею, це досить малий відсоток, з урахуванням того, що тести робили тільки згідно з вимогами до Junior, тобто першої повноцінної щаблини в кар’єрі ІТшника.

Виходить, рівень знань бажаючих увійти в ІТ – такий низький? Ми переконані, що тут замішана стереотипізація тестувальників як найлегшої спеціальності в ІТ. Тільки ось чемпіонат наочно підтвердив: легких входів в ІТ не існує. Хоча з іншого боку, на подію прийшли ті, хто не знайшов роботу. Серед зареєстрованих були навіть ті, хто завершив курси ледве не рік тому, тобто мав достатньо часу для співбесід, тестових завдань чи вхідних перевірок у великих компаніях (після яких люди зазвичай сідають довчивати прогалини).

З тих 25 людей, хто отримав прохідний бал, більшість контактів ми передали представникам NIX Solutions, а меншу частину поділили порівну між Raccoon Gang та Design and Test Lab (DNTL). Умовою події було те, що результати тесту дорівнюватимуть результату технічної співбесіди.  

Зовсім без розмови про технічну базу не обійшлося: в компаніях врахували результат чемпіонату, але як розповів один з учасників «на інтерв’ю мене сильно не допитували, тобто сертифікат з прохідним балом мені зарахували як плюс». Як зазначила Вікторія Ковтун, керівниця Освітнього центру NIX Solutions, погана англійська також була причиною неготовності брати кандидатів у компанію. Погану розмовну англійську побачили і у починаючих тестувальників, які проходили інтерв’ю після чемпіонату в Raccoon Gang.

«Тест був розрахований на відсіювання тих, у кого рівень нижчий, ніж pre-intermediate. Однак реальність показала, що вимоги досить різні, і, можливо, навіть під “рівнем pre-intermediate” компанії мали на увазі щось своє, що ми разом із авторами не змогли відобразити у питаннях», – зазначила Світлана Охович, організаторка події і головна редакторка СуХаРів.

Тих, хто намагався отримати роботу в компанії через менш ніж 5-6 місяців з дня останньої спроби, рекрутери також не розглядали.

Щонайменше 20 людей отримали досвід співбесіди у компаніях-партнерах події, однак отримали роботу тільки двоє.

ІТ-бізнес готовий довчивати фахівців під час роботи. Але усьому є межа. Зараз ця межа мусить стимулювати вчитися та практикуватися, а не починати серйозне навчання вже після невдалих спроб пройти співбесіду.

За інформацією організаторів, з кращими учасниками та учасницями компанії з’язувались також у різні періоди: «Представники DNTL сказали нам, що у них відтермінувався проект, а значить вони найматимуть тестувальників пізніше».

 

Висновки, які напрошуються самі собою

Хоч із задачею працевлаштування чемпіонат не впорався, пілотний проект показав жвавий інтерес до теми рейтингу курсів на основі знань випускників. Подія простимулювала діалог між бізнесом та ІТ-курсами: тепер це сталося публічно і з наочним зрізом знань. Ми продовжуємо вважати, що неформальна освіта, зокрема ІТ, має бути корисною.


Приходьте поговорити про це на наші події. 28 січня о 19.00 розкажемо про варіанти майбутнього екзамену випускників ІТ-шкіл, найскладніші питання з тесту по QA та чи варто йти в ІТ, говоритимемо на третій зустрічі тих, хто вчиться «Сам собі стимул: ЗНО для випускників ІТ-шкіл або як не стати диванним тестувальником».

 

Рекомендуем почитать:

Чёткий план, как не скучать на конференциях: колонка HR-менеджерки Ларисы Жилиной

Hard Skills Exam: QA — первое тестирование для выпускников QA-курсов по стандартам компаний

#что_то_новенькое: как я учила английский по скайпу

1