Четверта національна (не)конференція для вчителів EdCamp Ukraine пройшла гучно: флешмоб вчителів на встановлення рекорду, приїзд співзасновниці руху Хадлі Ферґюсон, вже черговий приїзд Лілії Гриневич та обмін досвідом між вчителями зі всієї України.

СуХаРі зібрали думки інноваторів у соціальній та освітній сферах, що мотивують розвиватися та пропонувати зміни у дитячих школах.


На EdCamp презентували перші результати дослідження системи підвищення кваліфікації і сертифікації педагогів. Загалом видно, що вчителі хочуть навчатися, але їм не вистачає підтримки від адміністрації шкіл та держави. Передусім, у вчителів є мотивація та потреба вивчати англійську та запобігати професійному вигоранню. Але 43% вчителів зазначають, що на додаткову освіту не вистачає власних коштів.

Зараз безкоштовно розвиватися викладачам допомагають такі організації:

EdEra — масові безкоштовні онлайн-курси для вчителів;

EdCamp — (не)конференції для вчителів;

Microsoft — освітня мережа для вчителів з курсами, корисними ресурсами, планами уроків;

Prometheus — безкоштовні масові онлайн-курси для викладачів, зокрема курс «Критичне мислення для освітян»;

Освіторія — корисні статті та афіша освітніх подій для вчителів, батьків та дітей.

Дослідниця щастя та соціальна інноваторка Вікторія Андрієвська наголошує, що для успішної роботи кожен вчитель чи вчителька має відкривати свій потенціал та продумати власне позиціонування (представлення себе колегам, учням та батькам учнів).

Для цього потрібно виділити годинку для складання спектрального портрета особистості.

  1. Випишіть  факти про себе: ім’я, вік, рід діяльності.
  2. Визначте свої цінності. Для цього потрібно відповісти на такі запитання: що для мене важливо? які в мене пріоритети?
  3. Подумайте, що вас надихає та хто ваші герої, тобто з яких людей хочеться брати приклад.
  4. Дуже добре, якщо ви розумієте, які у вас таланти. Але якщо ні, саме час про це подумати!
  5. Пункти «Навички» та «Професії» будуть більш очевидними, але не полінуйтеся їх виписати.
  6. Про що ви мрієте?

Вікторія каже, що формула українського дива — перетворювати мрії у цілі.

  1. Знову факти: освіта, нагороди та проекти, що вже маєте.
  2. Визначте свою місію. Для цього потрібно відповісти на такі запитання: що можна покращити? яку проблему людей я готова(ий) вирішувати із задоволенням і за гроші?
  3. Чи ви соціально активні? Що ви додатково можете робити для людей?
  4. Також важливо розуміти свої потреби та знаходити шляхи для їх задоволення.

Ще лекторка каже, що до вчительської спільноти не прийнято ставитися як до команди. Проте це допоможе покращити відносини та працювати більш ефективно. Потрібно не тільки самостійно визначити свої цінності та місію, але і відповісти на ці питання усім вчительським складом.

З чого складається спектральний портрет особистості. Фото роздаткового матеріалу

79% вчителів вважають, що чинна система підвищення кваліфікації педагогів потребує  реформування. На питання, від кого найбільшою мірою залежать ці зміни, вчителі вказують на Міністерство освіти та науки України й Інститут післядипломної педагогічної освіти.

Це і не дивно, бо 24% вчителів відчувають недостатню підтримку на рівні школи, а 91% потерпає від навантаження через звітність та організаційно-поточну діяльність.

Але нідерландський педагог-інноватор Флоріс Кут каже, що варто постійно себе запитувати, що саме ви можете зробити, аби покращити систему.

Він наголошує, що вчителям не варто соромитися пропонувати зміни у своїх школах та довго для цього готуватися. Він проводить аналогію з тим, як діти вчаться ходити: вони не вивіряють кожен свій рух та не прораховують, як на них буде діяти сила тяжіння, а просто пробують, падають і знову пробують. Так і вчителям варто пробувати щось змінювати самим та не боятися помилок:

«Не будьте сором’язливими, дискутуйте та навчайтеся разом!».

До того ж він наголошує, що своєю поведінкою ми змінюємо поведінку інших. «Якщо ви розповідаєте друзям, як вам сподобався якийсь фільм, вони теж його подивляться», — каже Флоріс.

Дивіться ще більше корисних думок Флоріса Кута про навчання з виступу на TEDx, відомій щорічній конференції, присвяченій «ідеям вартим поширення».

Авторка: Анна Сергієнко

 

Радимо почитати: 

Маніфест хорошої школи 2.0 та ревізор по курсах

Кожному учню – ноутбук, а за хороші оцінки – нагорода. Школа ThinkGlobal у Харкові

Безбар’єрність в онлайн-освіті: як зробити курси доступними для людей з інвалідністю?

 

1