Розмова з рекрутером

Фанат української мови та музики Роман Кушнарьов зараз щодня пропонує людям переїхати за кордон. Він teamlead-рекрутер у ІТ-компанії ТEAM Іnternational у Харкові. Роман за останні півроку став приводом та причиною щоб задуматися над еміграцією програмістів не тільки з України, але й з усього світу. 

У своєму фейсбуці він збирає сотні лайків та десятки коментарів під порадами для складання резюме та жартівливими роздумами чи мріями, що зародилися у маршрутках Чугуїв–Харків. З СуХаРями він поспілкувався на тему навчання для програмістів-початківців і “мідлів“, а також про вітер змін в ІТ.


ІТ-шкіл багато, але у нас — одна

 У 2016 році Dou констатує бум ІТ-шкіл. А у Харкові ви це помічаєте?

Помічаю, особливо якщо подивитися на рекламу у метро. А от в компанію ми вкрай рідко беремо джуніорів «зі сторони», тобто після сторонніх курсів, абощо. Бо, на жаль, знаємо, що їх треба буде переучувати. Натомість ми проводимо свої курси, вони безкоштовні й відбуваються у ХНУ ім. Каразіна. Для таких освітніх сесій ми завжди маємо три–чотири вакансії та готові взяти на роботу випускників. Про набір оголошуємо на нашому сайті, анонси також поширюються і у самому університеті. За останній рік маємо близько 70 випускників ручного і автоматичного QA, 15 Java’істів та не менше 40 випускників курсу з DotNet (.Net). Також проводили курс, за допомогою якого шукали схильних до рекрутингу людей. До речі, навчальну сесію з дотнет’у  ми плануємо повторювати.

 

У чому різниця між вашими курсами та ІТ-школами, що, наприклад, рекламуються у метро?

Ми викладаємо «під себе», а інші курси, буває, не дають того, що потрібно для наших проектів. Хоча якщо вас цікавить фріланс, то загальні курси можуть бути, навпаки, дуже корисними. Наші сіньори (розробники високого рівня  — прим. автора) зазвичай першими отримують інформацію про якість освіти у всіх тих школах. Наприклад, від досвідчених розробників про «Шаг» я нічого позитивного не чув, особливо у контексті співвідношення ціна–якість. Краще вже початківцям навчатися з Coursera. Хіба що абітурієнт зробить міні-дослідження та знайде хорошу школу з-поміж інших.

Що важливо при виборі курсу

 Що необхідно дізнатися про курс, перш ніж платити за нього?

Для початку запитати конкретні імена вчителів на курсах та пошукати інформацію про них у соціальних мережах. Подивитися, чи мають вони профілі на Linkedin і що в них написано. Фахівці зазначають там компанії та свій професійний досвід.

Тоді, можливо, школам треба  здобувати собі репутацію не тільки серед абітурієнтів, а й серед рекрутерів? Хоча деякі курси на своїх сайтах мають логотипи  великих ІТ-офісів…

Треба уточнювати, чому там лого і що це за вид партнерства. Може, представники цих компаній там викладають, або ж  вони готові працевлаштувати хоча би двох випускників. Курсів багато, і обрати треба дійсно хороші, а з нашим ставленням до клієнтів одразу можна зрозуміти що і до чого. Якщо на курсах ледве можуть пояснити своєму потенційному клієнтові, що означають логотипи внизу або хто і чому викладає, то навіщо такі курси потрібні? Щодо Теам Іnternational, то ми такі партнерства з жодними школами не  укладаємо.

Роман на лекції

 А як щодо навчання для тих, хто в ІТ не один рік. Чи берете ви випускників «просунутих» курсів, наприклад ІТ-тюнінг? (На курсі викладає СТО (технічний директор)  компанії, у якій працює Роман, Сергій Поволяшко)

Наскільки я знаю, то випускників з ІТ-тюнінгу у нас нема. Тим паче не факт, що випускники  потраплять саме до нас, бо наш СТО тренінги читає і в інших містах. Ті, хто їх пройшли, ймовірно знаходять себе у Львові чи Києві. На подібному навчанні я не загострюю увагу. До того ж часто у наших ІТівців таке собі ставлення до профілів у лінкедіні чи резюме. Можуть  надати неповну інформацію у CV, і вже тільки на співбесіді з’ясовується, що людина тільки-но завершила певний цікавий для нас курс. Кажуть: «Забув, не подумав» або «Я і роботу не дуже шукаю».

Еміграція в ІТ

А що ж #воздух _эммиграции або, як це називають в ІТ, “relocation”. Тема еміграції з ІТшників починається чи ІТшниками закінчується?

Більше скажу: зараз “relocation” відчувається у повітрі не тільки над нашою країною. Я вже переконався, що турки, іранці та єгиптяни вважають Україну прекрасною європейською країною! Хіба з Греції ніхто не їде, бо там ІТ таке собі. А от в українських ІТвців зараз усе змінюється. Вони не хочуть їхати за кордон на ті ж зарплати, але з більшими податками та цінами. До слова, у білорусів чи росіян у ІТ, незважаючи на колапсуючу економіку, бажання переїжджати чомусь не з’явилося. Мабуть, лишатимуться до останнього, поки платитимуть гроші.

 

Чи є типова історія ІТшної кар’єри, яку може розповісти блогер та наймар Роман Кушнарьов?

Є історія, яка у мене перед очима, скільки б мені не було років. У нас був Java scrіpt-розробник, який прийшов у ІТ у 52. За декілька років він почав отримувати по кілька тисяч доларів. Нічогенькі гроші для передпенсійного віку. Хочу сказати: ніколи не пізно починати. Аби було бажання!

Світлана Охович


А ты был_а на ИТ-курсе? А отзыв уже написал_а? Расскажи, что там было, чтоб другие не укололись тем же местом. Или посоветуй что-то хорошее курсам, ведь мы передаем им все фидбеки.
Рекомендуем почитать:

 

1