Лауреат Нобелівської премії Річард Фейнман сформулював алгоритм навчання, який допомагає швидше і глибше розібратися у будь-якій темі.

Бонус: цей же метод  зможе вивести на чисту воду будь-якого псевдоексперта.

«Я думав, що важливий час, який ти приділяєш навчанню. Але потім я зрозумів різницю між знанням чогось і знанням назви чогось», розповідав фізик, який отримав «Нобеля» за відкриття у квантовій електродинаміці.

Він вважав, що ця методика суперуніверсальна. Ми вважаємо, що з нею можна впевнено  ставити тупі питання зарозумілим  тренерам чи коучам.

Як вивчити щось нове раз і назавжди

Крок 1. Навчіть цього дитину

Візьміть чистий аркуш паперу та напишіть те, що прагнете вивчити. Опишіть все, що знаєте про предмет чи явище, але так ніби пояснюєте дитині. Наприклад, 8-річній племінниці чи племіннику, які вже мають достатній словниковий запас, т  можуть концентруватися  та зрозуміти базові поняття чи відношення.

Для чого це? Для того, аби ви не використовували специфічну термінологію чи навіть профжаргон. Бо за такими словами люди зазвичай схильні ховати своє невігластво.

Якщо прописати ідею від початку до кінця «людською мовою» та словами, які зрозуміє і дитина, то ви допоможете собі глибше зрозуміти суть проблем і  спростити  зв’язки між поняттями.
Якщо ж ви ще й докладете зусиль, то з’явиться розуміння, де існує проблема. І це класно, бо це означатиме вашу здатність вчитися.

Крок 2. Повторіть те, що призабули

На першому етапі ви неминуче  виявите   прогалини у ваших знаннях: десь ви забули щось важливе, не змогли пояснити або просто відчули складність і  у  поєднанні важливих понять. Знаєте, що це? Це — межа ваших знань. Компетентність це  усвідомлення меж своїх здібностей, і ви тільки що знайшли одну  з них! Це точка, де починається навчання. Тепер ви знаєте, у  чому заковика. Час оновити у пам’яті або  підучити щось новеньке. І все це треба робити доти, поки не зможете пояснити це простими термінами.

Виявлення меж ваших знань також  скорочує помилки, які ви схильні здійснювати, і збільшує шанси на успіх у застосуванні ваших знань.

Крок 3. Організуйте і спрощуйте

Тепер у вас є  низка рукописних нотаток. Перегляньте їх і переконайтеся, що помилково не вписали туди який-небудь професійний термін з вихідного матеріалу. Тепер складіть з них просту  розповідь. Прочитайте її вголос. Якщо пояснення виглядає  складним або звучить дивно, це ознака того, що ваші знання все ще потребують доопрацювання.

Крок 4 (необов’язковий). Поділіться

Якщо ви хочете бути впевненим у своєму розумінні, поділіться своїм знанням з ким-небудь. Найкраще підійде той, хто не розбирається у темі, наприклад 8-річна дитина. Кращий тест на ваше знання предмета ваша здатність  переказати його зміст іншій людині.

Як виявити, що перед вами недоексперт або псевдознавець?

За методом Феймана виходить, що кожен, хто досконально вивчив якесь питання,  повинен вміти чітко та просто пояснити його. І навпаки, якщо спікер не здатен   представити тези простими словами, які були б зрозумілі неспеціалістам, то це значить, що він їх сам не розуміє чи не усвідомлює.

Чим більше термінології без пояснень, тим більше аудиторія має перепитувати «чому?». Хай питання виглядатимуть тупо, але лектор  повинен вміти пояснити щось нове, хай навіть і на пальцях.  А не  здатися під натиском «чомучок», припинити  спілкування та визнати  своє невігластво.

 

У підготовці використані матеріали http://bigthink.com/ https://qz.com/ http://ideanomics.ru

 

 Рекомендуем почитать:
1