Гостьова стаття від Kharkiv IT Cluster

Харківська IT-індустрія щорічно залучає понад 6 тисяч спеціалістів, ЗВО готують тільки 3 тисячі профільних фахівців.

Харківський IT-кластер провів дослідження ІТ-галузі регіону “Kharkiv IT Research 2.0”. Згідно з його результатами індустрія демонструє щорічно 20% зростання. Щороку кількість фахівців у компаніях регіону зростає мінімум на 5 тисяч, тоді як кількість випускників IT-спеціальностей ледь перевищує 2,5 тисячі. Водночас,  враховуючи значний попит, в абітурієнтів залишаються шанси бути зарахованими на бюджетні місця, бо зростає вірогідність надання ЗВО додаткового держзамовлення, і після закінчення навіть бакалаврату випускники мають перспективи працевлаштування.

Неформальна освіта стає популярною в IT-галузі

Зі зростанням попиту на висококваліфікованих фахівців розширюється спектр освітніх послуг на ринку. Все більш популярною стає неформальна освіта. Згідно з дослідженням, 76% компаній готові інвестувати в навчання своїх співробітників, а майже 65% пропонують стажування, інтернатури та курси для зовнішніх слухачів.

Частина інвестицій від компаній спрямовується до ЗВО: там облаштовуються навчальні класи, створюються стипендіальні фонди. Додатково вони залучають своїх співробітників до викладання профільних дисциплін та актуалізації навчальних планів, паралельно роблячи ставку й на неформальну освіту. Тільки за 2018 рік дві великі компанії-учасниці Харківського IT-кластеру відкрили корпоративні академії, де готуватимуть молодих спеціалістів для внутрішніх потреб. Харківські айтішники вчаться й самі. Понад 7 годин на тиждень вони присвячують своєму професійному розвитку: вивчають англійську та відвідують профільні тренінги та конференції. Можна сказати, що динаміка галузі зумовлює потребу в таких темпах навчання серед її фахівців. 

Вища освіта — основа професіоналізму більшості фахівців

Однак, незважаючи на зростання популярності неформальної освіти, в основі професіоналізму більшості фахівців — фундаментальна вища освіта. 72% айтішників мають ступінь магістра, а 24% довчилися до бакалавра. Інші навчалися в коледжах, на курсах або самостійно.

Саме фундаментальна математична база співробітників є сильною стороною харківського IT-сектору, а їхня профільна підготовка посилюється завдяки інтеграції в навчальні програми курсів, розроблених кафедрами університетів спільно з фахівцями компаній.

Виклики для профільної освіти

Але є й виклики: для подальшого розвитку освіти та посилення її якості необхідно модернізувати законодавство, та активізувати приватно-державне партнерство. Це посилить співпрацю між бізнесом та навчальними закладами, актуалізує зміст освіти. Загалом дослідження продемонструвало, що Харків є технологічним осередком, де можна отримати фундаментальну освіту й знайти омріяну роботу. Він є комфортним для навчання й роботи в IT-сфері та поступово перетворюється на технополіс міжнародного масштабу.

Повну презентацію можна отримати за посиланням.

 
Радимо почитати:

Давай в комьюнити: зачем компаниям развивать сообщества?

Обучение с XR: как технологии смогут трансформировать образование

Рейтинг IT-шкіл від Hard Skills Exam

1